reklama
kategoria: Zdrowie
2 listopad 2022

Analiza badaczy WUM

zdjęcie: Analiza badaczy WUM / fot. PAP
fot. PAP
Opieka nad dziećmi poniżej 5 roku życia, kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu lub chorymi na nowotwory oraz mężczyznami po urazach i zatruciach - to wybrane przyczyny hospitalizacji obywateli Ukrainy w polskich szpitalach. Przeanalizował je zespół naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
REKLAMA

Zdaniem naukowców z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego pracujących pod kierunkiem prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch badania mają znaczenie dla przystosowania systemów ochrony zdrowia innych krajów europejskich do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z masowym napływem migrantów i uchodźców wojennych.

Jak poinformowała w imieniu zespołu Katarzyna Lewtak, w polskich szpitalach od początku 2014 roku do połowy roku 2022 leczyło się 8,5 tys. obywateli Ukrainy. Przed oficjalnym wybuchem wojny (24 lutego 2022) najczęściej hospitalizowane były dzieci w wieku do 5 lat oraz osoby dorosłe w wieku 20–35 lat. Zaś po wybuchu wojny – dzieci poniżej 5. roku życia.

Dzieci przyjmowano na badania, obserwacje, prowadzona była opieka nad nimi w okresie noworodkowym i obserwacja stanów rozpoczynających się w okresie okołoporodowym.

Głównymi przyczynami pobytów dzieci i młodzieży w szpitalu po wybuchu wojny były choroby zakaźne i pasożytnicze, na drugim miejscu pod względem częstości – choroby układu oddechowego.

Wśród osób dorosłych kobiety najczęściej wymagały hospitalizacji z powodu ciąży, porodu i połogu, na drugim miejscu – z powodu nowotworów. Mężczyźni najczęściej trafiali do polskich szpitali z powodu urazów, zatruć i skutków działania innych czynników zewnętrznych, a także z powodu chorób układu krążenia.

Przyczyny hospitalizacji (z wyłączeniem hospitalizacji psychiatrycznych) przedstawiono w artykule w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health. Link do publikacji źródłowej: https://www.mdpi.com/1660-4601/19/20/13350

Analizę przeprowadzono na podstawie danych z Ogólnopolskiego Badania Chorobowości Szpitalnej Ogólnej prowadzonego w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego

PZH – PIB.

Jest to już drugie opracowanie dotyczące problemów zdrowia publicznego w związku z migracją zarobkową oraz napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, powstałe w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM we współpracy z naukowcami z NIZP PZH-PIB oraz Instytutu Medycyny Wsi.

Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92158%2Copieka-medyczna-nad-uchodzcami-wyzwanie-dla-zdrowia-publicznego.html (PAP)

kol/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radomsko
13.3°C
wschód słońca: 06:33
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomsku

kiedy
2024-11-09 20:00
miejsce
Klub Muzyczny Bogart, Gomunice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Pub Qlturka, Radomsko, Młodzowska 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 20:00
miejsce
Klub Muzyczny Bogart, Gomunice,...
wstęp biletowany