Nasz wizerunek to dobro szczególnie chronione
Sieć internetowa to miejsce, gdzie znajdziemy niezliczoną ilość zdjęć, które zdobią portale społecznościowe. Jednak musimy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wykorzystania przez kogoś naszej fotografii bez pytania nas o zgodę. W takiej sytuacji chronią nas przepisy kodeksu cywilnego i ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wizerunek jest nazwany dobrem osobistym człowieka i mamy prawo wyrazić sprzeciw, gdy dojdzie do rozpowszechniania go bez naszej zgody. Ta musi być jednoznaczna i wyraźna.
W świetle kodeksu karnego jeśli ktoś "podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej" musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 3.
Istnieją dwa przypadki, w których nie musimy zgadzać się na rozpowszechnienie wizerunku:
-
gdy stanowimy część całości, np. podczas publicznej imprezy
-
gdy pełnimy funkcje publiczne, a nasz wizerunek utrwalono w związku z ich pełnieniem
Każda inna sytuacja wymaga zgody osoby, której wizerunek chcemy upublicznić. W przypadku małoletnich ich dóbr strzegą rodzice lub opiekunowie prawni.
Podsumowując, należy stwierdzić, że każdy z nas z chwilą narodzin nabywa szereg praw, które są niezbywalne i przysługują nam bez względu na wiek czy jakąkolwiek przynależność. Nikt nie może nas ich pozbawić.
Dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa w sieci warto poznać ważne zasady. Mogą być one pomocne w sytuacji, gdy nie wiemy, jak reagować na różne zagrożenia. Podpowiedzą nam również, czego się wystrzegać w interenecie, by nie stać się ofiarą cyberprzemocy. Strona https://dyzurnet.pl/dla-uzytkownikow zawiera takie właśnie porady i wskazówki.
asp. Agnieszka Kropisz