Kierujący bez uprawnień skuterem wodnym uderzył w żaglówkę, którą płynęły 4 osoby
Do zdarzenia doszło w niedzielę; około godziny 15 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, otrzymał zgłoszenie, iż w okolicach Zarzęcina miało dojść do zderzenia skutera wodnego z żaglówką. Na miejsce zostali natychmiast skierowani policyjni wodniacy z Barkowic Mokrych.
"Ustalili, że 41-letni mężczyzna, który nie posiadał patentu sternika motorowodnego - chociaż tłumaczył, że kilka godzin wcześniej zdał egzamin na taki patent - poruszał się pożyczonym od znajomego skuterem wodnym, na którym przewoził 8-letnią córkę. Skuter przed pożyczeniem od kolegi został wypożyczony od właściciela, który zarejestrował jednostkę pływającą z przeznaczeniem do celów rekreacyjnych nie komercyjnych, co już jest naruszeniem przepisów żeglugi śródlądowej. Dodatkowo 41-latek przewoził córkę w sposób nieprawidłowy, co spowodowało, że w pewnym momencie dziewczynka chwyciła za manetkę gazu i gwałtownie go dodając, spowodowała, że jej ojciec utracił panowanie nad skuterem" - poinformował PAP we wtorek asp. sztab. Grzegorz Stasiak z komendy policji w Piotrkowie Trybunalskim.
Rozpędzony skuter wpłynął na część rufową żaglówki i siłą rozpędu całkowicie wślizgnął się na jej pokład. Na jachcie przebywał 46-letni sternik wraz z trójką załogantów w wieku od 11 do 45 lat. Na szczęście 46-latek w porę zauważył, że skuter płynie na kolizyjnym kursie oraz że może dojść do kontaktu pomiędzy jednostkami, więc podjął decyzję o natychmiastowym schowaniu się wszystkich pasażerów łódki w kajucie, co prawdopodobnie uchroniło ich od poważnych obrażeń.
Ze względu na drobne urazy 8- i 45-latki na miejsce wezwano pogotowie, które zaopatrzyło poszkodowane na miejscu. Jak sprawdzono, obaj kierujący pływającymi jednostkami byli trzeźwi.
Tomaszowscy policjanci zabezpieczyli niezbędny materiał dowodowy, na podstawie którego sporządzony zostanie wniosek do sądu o ukaranie za naruszenie przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej. 41-latek odpowie za spowodowanie zdarzenia w ruchu wodnym, brak wymaganych uprawnień sternika motorowodnego, brak wymaganych dokumentów rejestracyjnych przy kontroli oraz niewłaściwe przewożenie pasażera.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ maak/