W pierwszym półroczu kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformowało w piątek, że od początku roku policjanci przeprowadzili blisko 8 mln badań stanu trzeźwości kierujących. To o ponad 581 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Z danych KGP wynika, że w pierwszym półroczu kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których zginęło 68 osób, a 641 zostało rannych. W porównaniu do tego samego okresu 2023 r. nastąpił spadek liczby wypadków o 78 (-12,8 proc.), liczby zabitych osób o 37 (-35,2 proc.) oraz liczby osób rannych o 42 (-6,1 proc.).
Niestety, jak podaje policja, w dalszym ciągu jazda na tzw. podwójnym gazie jest poważnym problemem. Tylko podczas czwartkowych działań na drogach Wielkopolski blisko 300 policjantów w ciągu dwóch godzin przeprowadziło 21 tys. badań trzeźwości, ujawniając 60 kierowców, którzy prowadzili po alkoholu.
W całym kraju, w pierwszym półroczu tego roku policjanci zatrzymali ponad 43 tys. nietrzeźwych kierujących.
Policja przypomniała, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3" - podała.
Dodatkowo, jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
"Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów" - ostrzegła policja.(PAP)
mchom/ mark/