reklama
kategoria: Kraj
25 luty 2025

Policjanci w ubiegłym roku wykryli niemal 2,5 mln przekroczeń prędkości

zdjęcie: Policjanci w ubiegłym roku wykryli niemal 2,5 mln przekroczeń prędkości / fot. PAP
fot. PAP
W całym 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 7,5 mln kontroli drogowych, które poskutkowały wykryciem niemal 2,5 mln przekroczeń prędkości; ponad 60 proc. to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych - wynika z danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego KGP.
REKLAMA

Dane pokazują, że wśród wykrytych w ubiegłym roku przez policję wykroczeń drogowych najwięcej, bo 2,42 mln stanowiły przekroczenia dozwolonej prędkości. Ponad 1,5 mln z nich to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Dalej pod względem licznych wykroczeń popełnianych przez kierujących znalazły się: niekorzystanie przez kierowców z pasów bezpieczeństwa - 154 746; nieprawidłowe zatrzymanie lub postój pojazdu - 148 690 oraz niesprawność techniczna świateł - 138 627 i jazda bez świateł - 95 579.

55 979 wykrytych przez policjantów wykroczeń dotyczyło nieprawidłowej zmiany pasa lub kierunku ruchu, a 45 230 nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Wśród wykrytych wykroczeń znalazły się także: nieprawidłowe wyprzedzanie - 34 896; korzystanie z telefonu w czasie jazdy - 31 550, oraz niestosownie się do sygnałów świetlnych - 30 011.

Wykryte wykroczenia nie dotyczyły jedynie kierujących. Z policyjnych danych wynika, że w ubiegłym roku ponad 165 tys. wykroczeń popełnili piesi. Najwięcej wykroczeń w tej grupie dotyczyło przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych - 118 114; niestosowania się do sygnałów świetlnych - 19 563; braku elementów odblaskowych - 15 881 oraz chodzenia nieprawidłową stroną drogi - 11 608.

Jak poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, liczba 7,5 mln przeprowadzonych kontroli jest nieco mniejsza niż w roku 2023, kiedy przeprowadzono ich ponad 7,8 mln, jednak - jak dodał - patrząc na dane obrazujące stan bezpieczeństwa ruchu drogowego za ostatnie lata, można "z delikatnym optymizmem wnioskować, że Polacy jeżdżą nieco bezpieczniej".

Dodał, że policjanci przeprowadzili również 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie, dzięki czemu "ujawnili 92 324 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 4,5 proc.".

Opas przyznał, że najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców to nadal przekroczenie dozwolonej prędkości, w tym także w rejonie przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Takich wykroczeń było nieco więcej niż w 2023 roku. Zdaniem nadkom. Roberta Opasa wynika to m.in. z intensyfikacji działań kontrolnych w zakresie tych wykroczeń, które skutkują w konsekwencji powstawaniem wypadków drogowych.

"Warta zauważenia jest za to zdecydowanie mniejsza liczba wkroczeń popełnianych przez pieszych. To także w pewnej części przekłada się na mniejszą ilość zdarzeń z ich udziałem. Zauważmy, iż w minionym roku odnotowano nieco mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych oraz poprawiło się bezpieczeństwo pieszych" - powiedział.

Zdaniem nadkom. Opasa, kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór policji na drogach, ale również profilaktyka. "Dlatego, oprócz sprawowania kontroli, policjanci ruchu drogowego skupiają swoją uwagę na prowadzeniu działań informacyjno-profilaktycznych, w tym edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego" - wskazał.

Dodał, że policja inicjuje i organizuje przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym związanym z bezpieczeń­stwem ruchu drogowego i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.

"W tym roku z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierowców oraz działań edukacyjnych. Dużo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, nauce udzielania pierwszej pomocy, podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających. Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym" - powiedział.

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji, według stanu na początek stycznia 2025 r. wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 21 528 wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a 24 825 osób odniosło obrażenia. Doszło również do 38 8601 kolizji.

Marcin Chomiuk (PAP)

mchom/ jann/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radomsko
4.3°C
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 17:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomsku

kiedy
2025-03-01 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-01 20:00
miejsce
Klub Muzyczny Bogart, Gomunice,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-08 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-11 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany