reklama
30 marzec 2025

Kapsuła czasu, koncerty, pikniki, wystawy i konferencja na 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego

zdjęcie: Kapsuła czasu, koncerty, pikniki, wystawy i konferencja na 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego / fot. PAP
fot. PAP
Kapsuła czasu, juwenaliowe koncerty, pikniki, wystawy zdjęć oraz uroczyste posiedzenie Senatu uczelni – znalazły się w programie obchodów 80-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Cykl jubileuszowych wydarzeń zainauguruje w kwietniu konferencja, której tematem będzie popularyzacja nauki.
REKLAMA

W tym roku największa łódzka uczelnia świętuje 80-lecie istnienia. Okrągły jubileusz – jak podkreślają przedstawiciele UŁ - ma być okazją, by poprzez cykl zaplanowanych wydarzeń szerzyć wartościową wiedzę naukową i budować dialog ze społeczeństwem.

"Chcemy uczcić 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego w aktywny i integracyjny sposób, by jeszcze bardziej wzbudzić poczucie wspólnoty i odczarować naukę. W związku z jubileuszem zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, które pozwolą nam powrócić do tego, co dla nas ważne: do wspólnoty, dialogu i współpracy" – zapowiedziała rzeczniczka UŁ Iwona Ptaszek-Zielińska.

Obchody otworzy w kwietniu konferencja zatytułowana "Popularyzacja w akcji! Droga do otwartości i dostępności nauki". UŁ zorganizuje ją wspólnie ze Stowarzyszeniem PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom".

"Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na mówienie o nauce w fajny, przystępny sposób, czyli tak, żeby łatwo było zrozumieć, po co ta nauka jest, czy jakie odkrycia może przynieść. Konferencja będzie doskonałym przykładem dyskusji na ten temat. Chcemy, żeby społeczeństwo zauważyło, że jesteśmy potrzebni, że to, co robimy, rzeczywiście zasługuje na uznanie" – wyjaśnił prorektor UŁ ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis.

Konferencja rozpocznie się 6 kwietnia i potrwa trzy dni. W programie są panele dyskusyjne, prelekcje i warsztaty, które poprowadzą popularyzatorzy nauki z całej Polski.

"To będą trzy dni obrad i prelekcji najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjadą również przedstawiciele instytucji wspierających naukę i szkolnictwo wyższe. Ostatniego dnia zaplanowano obrady zespołu doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą" - dodała Honorata Pytloch-Ogieniewska z Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności UŁ.

Najwięcej jubileuszowych wydarzeń zaplanowano w maju. To m.in. dzień piknikowy dla całych rodzin, juwenalia z koncertami gwiazd, wspólne zdjęcie studentów, pracowników i miłośników uniwersytetu, którzy utworzą napis "I love UŁ". Na terenie osiedla akademickiego zakopana zostanie również "kapsuła czasu". "Planujemy umieścić w niej pamiątki, które kojarzą się studentom z latami spędzonymi na uniwersytecie, zdjęcia, nagrania. Zamurujemy ją na terenie naszego akademickiego osiedla i wyjmiemy ją za 20 lat na stulecie uczelni" – tłumaczył przewodniczący Samorządu Studentów UŁ Paweł Żaboklicki.

Z kolei grono akademickie jubileusz uczci podczas uroczystego Senatu UŁ 26 maja. Weźmie w nim udziałem m.in. doktor honoris causa UŁ prof. Krzysztof Pomian, który wygłosi wykład. W planach jest też wystawa wybranych dhc Uniwersytetu Łódzkiego.

80 lat historii uniwersytet chce zaprezentować na wystawie stworzonej z fotografii dokumentujących życie uczelni, która będzie pokazana w czerwcu na 24. Fotofestiwalu. Z kolei jesienią w przestrzeni miejskiej będzie można oglądać wystawę poświęconą najwybitniejszym kobietom łódzkiej nauki.

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r. Uczelnia była kontynuatorem tradycji oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej utworzonej w Łodzi w 1928 roku. W momencie powstania składała się z trzech Wydziałów: humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego i prawno-ekonomicznego. W roku akademickim 1945/1946 działalność rozpoczęło już sześć wydziałów: farmaceutyczny, humanistyczny, lekarski, matematyczno-przyrodniczy, prawno-ekonomiczny i stomatologiczny. Pierwszym rektorem został prof. Tadeusz Kotarbiński, filozof, logik i etyk zaangażowany w sprawy społeczne, organizator powojennego życia akademickiego w Polsce.

Obecnie na uczelni kształci się prawie 26 tys. osób studiujących na ponad 90 kierunkach i w szkołach doktorskich oraz pracuje 4 tys. osób – naukowców i naukowczyń, dydaktyków i dydaktyczek oraz osób niebędących pracownikami naukowymi. UŁ ma 12 wydziałów, filię w Tomaszowie Mazowieckim, bibliotekę, wydawnictwo, przedszkole, liceum ogólnokształcące, British International School of the University of Lodz i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. (PAP)

bap/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radomsko
8.8°C
wschód słońca: 06:13
zachód słońca: 19:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radomsku

kiedy
2025-04-04 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-04 19:30
miejsce
Pub Qlturka, Radomsko, Młodzowska 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-13 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Radomsko, Ul....
wstęp biletowany